Zasady recenzowania » Recenzowanie artykułów
Czasopismo „Czytanie Dwudziestolecia" ma stabilność wydawniczą. Ukazuje się raz na rok. Numer ISSN 2956-7092.
Pismo ma charakter otwarty i mogą w nim publikować autorzy z ośrodków krajowych i zagranicznych. Redakcja przyjmuje do druku wyłącznie teksty oryginalne, nigdzie dotąd niepublikowane; mogą to być rozprawy naukowe, artykuły przeglądowe i metodyczne, sprawozdania, tłumaczenia, recenzje.
Teksty do publikacji mogą być składane w językach polskim i angielskim. Publikacje w języku polskim muszą zawierać abstrakt angielski, publikacje w języku angielskim - abstrakt polski. Wersją pierwotną czasopisma jest wersja drukowana.
Złożone artykuły naukowe wstępnie ocenia redaktor naczelny. Artykuły, które spełniają określone kryteria oryginalności i naukowości (wysoka jakość tekstu, adekwatność tematyki do profilu czasopisma, staranność językowa), kierowane są do dwóch niezależnych recenzentów. Redakcja koduje teksty (usuwa dane personalne autora i recenzenta oraz inne wskazówki mogące prowadzić do rozpoznania autora bądź recenzenta tekstu). Dbałość o zachowanie anonimowości ma zapewnić bezstronność oceny. Recenzent nie musi obawiać się reakcji autorów negatywnie ocenionych tekstów. Dla oceny nie ma znaczenia również pochodzenie czy pozycja autora.
Redakcja wybiera recenzentów w oparciu o ich wiedzę i doświadczenie, poświadczone dorobkiem naukowym. Przy wyborze recenzentów redakcja czasopisma dba, by nie zachodził konflikt interesów; nie mogą oni wchodzić w skład zespołu redakcyjnego, nie mogą być też w żaden sposób powiązani z autorem artykułu. Recenzja zakończona jest jednoznacznym wnioskiem o zakwalifikowaniu artykułu do publikacji (z poprawkami lub bez) lub o jego odrzuceniu. Jeśli tekst wymaga poprawek, autor otrzymuje recenzje zawierające odpowiednie sugestie.
Na podstawie rekomendacji redaktor podejmuje decyzję o publikacji tekstu. Artykuły wymagające istotnych poprawek decyzją redaktora naczelnego mogą zostać skierowane do ponownej recenzji. Dodatkową zewnętrzną ocenę przewidziano także dla artykułów, które otrzymały dwie skrajne recenzje (pozytywną i negatywną). Artykuły, które otrzymają dwie jednoznacznie negatywne recenzje, zostają odrzucone.
Elementy te recenzent wprowadza do dostarczonego mu przez redakcję formularza recenzji. Może to być realizowane na dwa sposoby - poprzez system do zarządzania procesem wydawniczym (w przygotowaniu) bądź w formie tradycyjnej; formularz przygotowuje się wtedy w dokumencie tekstowym (np. w formacie DOC). PLIK I Z TABELKĄ